Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminna Biblioteka Publiczna w Świnnej

O bibliotece

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Świnnej wraz z trzema filiami działa jako  samodzielna jednostka organizacyjna instytucji kultury i jest utrzymywana z Budżetu Gminy. Wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych .Główna siedziba biblioteki mieści się w budynku Gimnazjum im .Marii Skłodowskiej-Curie w Świnnej przy ulicy Wspólnej 58.

Zasadniczą zmianę statusu biblioteki wprowadziła ustawa z 1990r.o samorządzie terytorialnym. Najważniejsze funkcje sprawowane dotąd wobec biblioteki przez administracje państwową przekazane zostały lokalnym samorządom .Zmieniła się wówczas świadomość mieszkańców, a tym samym stosunek do biblioteki, nie  jako instytucji państwowej, lecz własnej, społecznej, odpowiadającej na ich potrzeby.

Głównym celem statutowym biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturowych, oświatowych
i informacyjnych mieszkańców Gminy. Biblioteka zapewnia obsługę biblioteczną, służy rozwijaniu
i zaspakajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych w upowszechnianiu kultury.

Biblioteka posiada 7 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu co umożliwia mieszkańcom i czytelnikom dostęp do najnowszej techniki komputerowej, dając możliwości do zdobycia umiejętności korzystania zasobów cyfrowych  niezbędnych do surfowania po Internecie .

Gminna Biblioteka dostosowuje i zmienia swoją ofertę ,zakres świadczonych usług / np. dostęp do Internetu i ksero /, poszerza  swój księgozbiór ,formy pracy, starając się, pozyskać miano instytucji ważnej i potrzebnej.

CELE I ZADANIA BIBLIOTEKI

  • Gromadzenie , opracowanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów bibliotecznych dotyczących własnego regionu (gminy).
  • Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych. 
  • Prowadzenie działalności informacyjno-bibliotecznej 
  • Popularyzacji książek i czytelnictwa. 
  • Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami upowszechnienia kultury w zakresie rozwijania i zaspakajania kulturowych i oświatowych potrzeb mieszkańców gminy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Świnnej została utworzona na mocy Uchwały Zarządu Gminy w Sporyszu z dn. 25 listopada 1948 r. Zachowana dokumentacja, a przede wszystkim protokół z posiedzenia w/w Zarządu informuje, oprócz samego faktu o powołaniu nowej instytucji, również o pierwszych przepisach i ustalonych zasadach korzystania ze zbiorów placówki.

Na przestrzeni lat z prezentowaną placówką związanych było wiele osób, wielokrotnie również zmieniała swoją siedzibę. Kiedy początkiem lat 70-tych, po reformie administracyjnej kraju Świnna stała się odrębną gminą, biblioteka rozszerzyła swoją działalność o trzy filie. Pierwsza z tych bibliotek powstała w Pewli Małej w 1956 roku, kolejna w 1969 roku w Trzebini, a w 1971 r. w Pewli Ślemieńskiej. Aktualnie wszystkie te placówki funkcjonują w budynkach szkół podstawowych, obsługując czytelników oraz zbiory zarówno publiczne, jak i szkolne. Jak już wspomniano biblioteka często zmieniała miejsce swojej działalności. Tylko w ostatnich latach było tych przeprowadzek kilka, początkiem lat 90-tych placówka mieściła się w prywatnych pomieszczeniach, następnie w budynku komunalnym gminy, potem zbiory biblioteczne przeniesiono do lokalu parafialnego. Ostatnia przeprowadzka miała miejsce w 2004 r. do budynku gminnego gimnazjum. Tutaj biblioteka rozpoczęła swoją działalność z dniem 1 września 2004 r., a z dniem 15 listopada uruchomiono przy niej Gminne Centrum Informacji. Ulokowanie GCI razem z biblioteką publiczną, która z założenia pełni m.in. rolę ośrodka informacyjno-edukacyjnego, stanowi trafne rozwiązanie.

Merytorycznie placówka prezentuje bardzo dobry poziom, realizując wymogi statutowe. Podejmowane są różnorodne inicjatywy o charakterze kulturalno-oświatowym, jak choćby organizowane konkursy, lekcje biblioteczne, wystawy. W 1997 r. placówka otrzymała tytuł "Biblioteki roku" w kategorii gmin wiejskich dawnego województwa bielskiego. Nagroda została przyznana w ramach konkursu ogłoszonego m.in. przez Wojewodę Bielskiego i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną.

 

Powstanie biblioteki w Pewli Małej datuje się na rok 1956, przy pierwszym wpisie do księgi inwentarzowej księgozbioru widnieje data 23.04.1956 r. Biblioteka nosiła wówczas nazwę: Gromadzka Biblioteka Publiczna i mieściła się w budynku Gromadzkiej Rady Narodowej w Pewli Małej. W oparciu o „Kartę Rejestracji Biblioteki” zbiory w dniu rejestracji liczyły 1451 woluminów. Pierwszym kierownikiem biblioteki była Pani Józefa Gęga. Biblioteka posiadała dwa punkty biblioteczne : w Pewli Ślemieńskiej i w Rychwałdku. Punkty biblioteczne działały do końca lat 80-tych. W latach 70 –tych  w dokumentach widnieje nazwa biblioteki jako: Wiejska Biblioteka Publiczna. Kierownictwo Biblioteki zmieniało się stosunkowo często, od 1991 roku odpowiedzialność za działalność biblioteki przejmuje Pani Jolanta Cul, która prowadzi bibliotekę do chwili obecnej. W latach 1070-1972 z uwagi na budowę nowego Domu Gromadzkiego biblioteka mieściła się w budynku dzierżawionym od plebanii w jednym pomieszczeniu ciasnym, zimnym i ciemnym. W początkach 1973 roku bibliotekę przeniesiono do nowych pomieszczeń Domu Gromadzkiego, gdzie lokal był duży i  jasny. W tymże budynku biblioteka funkcjonowała do 1996 r. zmieniając jedynie lokalizację miedzy piętrami. Rok 1996 to ważny okres w działalności biblioteki, na mocy Uchwały Zarządu Gminy Świnna nastąpiło nieodpłatne przekazanie księgozbioru z biblioteki szkolnej dla filii biblioteki gminnej oraz przeniesienie biblioteki do lokalu w budynku szkoły podstawowej, gdzie funkcjonuje jako oddzielna placówka kultury

 

Biblioteka powstała w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przy pierwszym wpisie do księgi inwentarzowej księgozbioru widnieje data 2 kwietnia 1971 roku. Na początku biblioteka, którą prowadziła Pani Marianna Bąk funkcjonowała pod nazwą „Gromadzka Biblioteka Publiczna”. Biblioteka mieściła  się wtedy w Klubie Rolnika, następnie została przeniesiona do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. W sierpniu 1990 roku ze względu na remont budynku OSP zbiory biblioteki przeniesiono do budynku prywatnego. Prowadzenie biblioteki przejęła Pani Genowefa Talik.
W budynku prywatnym biblioteka znajdowała się przez dwa lata. Po zakończonym remoncie remizy strażackiej, siedzibą Biblioteki po raz kolejny został budynek OSP. Kolejna przeprowadzka to rok 1996, kiedy to decyzją władz gminnych biblioteka przejmuje księgozbiór z biblioteki szkolnej . Wówczas biblioteka zajęła pomieszczenie znajdujące się w budynku szkoły podstawowej. Od 14 lat biblioteka obsługuje zarówno uczniów, jak i czytelników  z zewnątrz. Aktualnie księgozbiór biblioteki liczy 8672 woluminy.

 

Biblioteka powstała w styczniu 1969 roku. Na początku biblioteka funkcjonowała pod nazwą „Gromadzka Biblioteka Publiczna „jej kierownikiem była Pani Anna Kudzia. Lokal biblioteki mieścił się w centrum wsi- w Domu Ludowym. W 1978 roku biblioteka została przeniesiona do budynku prywatnego, ze względu na rozpoczęcie budowy Szkoły Podstawowej. Po zakończeniu inwestycji biblioteka wróciła na dawne miejsce ale już do trzech większych pomieszczeń. W 1996 roku zostaje wyremontowane poddasze Domu Ludowego i biblioteka kolejny raz ma nowy lokal, oraz przejmuje księgozbiór z biblioteki szkolnej. W 2001 roku  biblioteka zostaje przeniesiona do budynku szkoły podstawowej ,gdzie działa po dzień dzisiejszy. Kierownictwo biblioteki zmieniała się dosyć często. Od 1993 roku do chwili obecnej bibliotekę prowadzi Pani Urszula Wyród .

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny